فارغ التحصیلان فوریت های پزشکی ورودی 88 قزوین
هر كه نفسی را از مرگ نجات دهد مانند آن است كه همه ی مردم را حیات بخشیده است (قرآن كریم)
نظر سنجی
میزان رضایت شما از سیستم اورژانس 115 چقدر است ؟


ترومای قفسه سینه

ترومای قفسه سینه بسیار شایع است . به علت احتمال آسیب به قلب , ریه و عروق بزرگ بسیار جدی است . توانایی شما جهت اقدام سریع برای درمان بیماران با ترومای  قفسه سینه میتواند منجر به نتیجه بسیار عالی شود . ولی اگر نتوانید سریعا برای این بیماران اقدامی انجام دهید منجر به مرگ میشود .

آناتومی و فیزیولوژی قفسه سینه:

محدوده قفسه سینه از قسمت تحتانی گر دن تا دیافراگم است ( شکل  1-27 ) .  در فردی كه دراز كشیده است یا فردی كه در حال بازدم عمیق است , دیافراگم در سطح نوك پستانها قرار میگیرد . بنابر این یك ترومای نافذ به قفسه سینه نظیر گلوله یا چاقو ممكن است به ریه ها و دیافراگم نفوذ كند و منجر به آسیب كبد یا معده نیز بشود .

محتویات قفسه سینه توسط دنده ها محافظت میشوند . این دنده ها در پشت بدن  به ستون مهره ها  و در قسمت قدام توسط یك قسمت غضروفی به استخوان  استرنوم  متصل میشوند (شكل 2-27 ) .

تراشه در قسمت وسط گر دن است و به دو برونش راست و چپ تقسیم میشود كه مسئول رساندن هوا  به ریـــه ها

می باشد .  همچنین قفسه سینه حاوی قلب و عروق بزرگ است .  مری نیز از خلف قفسه سینه عبور میكند . دیافراگم كه محدوده تحتانی قفسه سینه را تشكیل میدهد حفره قفسه سینه را  از حفره شكمی  جدا میكند .

هنگام دم با انقباض عضلات بین دنده ای  دنده ها به طرف بالا می آید در همین زمان دیافراگم نیز منقبض شده و به طرف پایین رانده میشود با این كار فشار داخل حفره قفسه سینه كم شده و منجر به ورود هوا از دهان و بینی به داخل ریه ها میشود.

هنگام بازدم عضلات بین دنده ای و دیافراگم به حال  ا ستراحت در می آیند و به مكان طبیعی خود برمیگردند و منجر به خروج هوا میشوند . عصب گیری  دیافراگم از اعصاب نخاعی گر دنی  c3 – c4 – c5   است بیماری كه دچار آسیب طناب نخاعی در سطح زیر پنجمین مهره گر دنی شده منجر میشود تا عضلات بین دنده ای كار نكنند ولی دیافراگم به عمل خود ادامه می دهد . و بنابر این  بیمار میتواند نفس بكشد . ولی بیماران دچار آسیب طناب نخاعی در سطح سومین مهره گر دنی یا بالاتر كلا توانایی تنفس خود را از دست میدهند (شكل 3-27 ) .

ترومای قفسه سینه  :

ترومای قفسه سینه به دو دسته عمده تقسیم میشود:

1-ترومای بسته                                           2- ترومای باز

در ترومای بسته قفسه سینه پوست سالم است این نوع آسیب معمولا ناشی از ترومای بلانت مثل برخورد فرمان اتومبیل با قفسه سینه راننده یا افتادن جسمی روی قفسه سینه میباشد . (شكل 4-27 ) .

در ترومای باز قفسه سینه  : دیوار قفسه سینه  توسط چاقو ,گلوله , جسم تیز یا انتهای دنده شــكسته زخمــی می شـــود.

(.شکل5-27 )

در ترومای بلانت با وارد شدن ضربه ای به قفسه سینه  ممكن است منجر به شكستگی دنده، استرنوم یا آسیب سایر قسمت های دیواره قفسه سینه , كوفتگی ریه ها و قلب و حتی .آسیب به شریان آئورت شود .

با اینكه پوست و دیواره قفسه سینه در ترومای بسته قفسه سینه زخمی نمیشوند ولی محتویات قفسه سینه ممكن است در اثر انتهای شكسته دنده ها یا در اثر نیروی حاصل از ترومای بلانت آسیب ببینند

علائم و نشانه های مهم آسیب قفسه سینه :

1-درد در محل آسیب

2-تنگی نفس

3- نبض سریع و ضعیف

4- درد لوكالیزه در محل آسیب كه با تنفس شروع یا تشدید می شود

5-هموپتیزی

6- افت فشار خون

7-عدم بالا آمدن یك طرفه یا هر دو طرف قفسه سینه حین تنفس

8-سیانوز اطراف لبها یا بستر ناخنها

پس از ترومای قفسه سینه هر تغییری در تنفس بسیار مهم است . یك فرد بالغ سالم بدون هیچ مشكل و بدون هیچ دردی با سرعت 20-12 بار در دقیقه نفس میكشد . اگر مقدار تنفس كمتر از 8 بار در دقیقه یا بیشتر از 24 بار در دقیقه باشد می تواند نشانه تنفس ناكافی باشد .

بیماران مبتلا به ترومای قفسه سینه اغلب نفس سریع (تاكی پنه) و سطحی دارند . مثل سایر تروماها بیمار در محل آسیب دچار درد و تندرنس می باشد . اگر آسیب به پرده پلور وارد شده باشد منجر به  درد تیز و شدید میشود كه درد پلورتیك نام دارد .

در بیمار دچار تروما مشكل تنفسی علل متعددی دارد كه عبارتند از :

انسداد راه هوایی , آسیب به دیواره قفسه سینه , كلاپس ریه به علت تجمع خون یا هوا در حفره پلور  .

بنابراین در هر بیمار دچار تروما با مشكل تنفسی باید به فكر علل جدی بود و نیاز به ا قدامات حمایتی سریع و انتقال سریع به بیمارستان دارد.

ارزیابی بیمار :

پس از انجام ارزیابی اولیه كه طی آن سریعا  ABC را كنترل كردید و شرایط تهدید كننده حیات را بر طرف ساختید , به دقت به دیواره قفسه سینه بیمار نگاه كنید اگر با تنفس بیمار دیواره قفسه سینه بالا نمی آید ممكن است نشانه عدم فعالیت عضلات دیواره قفسه سینه باشد كه این كاهش فعالیت یا به علت آسیب مستقیم به خود عضلات دیواره قفسه

6

سینه است یا به علت آسیب اعصابی است كه به این عضلات میروند . همچنین توجه كنید اگر حین تنفس یك قسمت از دیواره قفسه سینه بر خلاف سایر قسمت های دیگر حركت كند (حركت پارادوكس ) میتواند به علت شكستگی چند دنده در یك طرف باشد.

سریعا بر اساس حروف    D C A P _ B T L S قفسه سینه را ارزیابی كنید .

به دفورمیتی توجه كنید اگر غیر قرینه بودن طرف راست با طرف چپ قفسه سینه یا غیر قرینه بودن كمربند شانه ای راست و چپ وجود داشته باشد می تواند نشانه شكستگی چندین دنده , تروماهای له كننده یا ترومای قابل توجه قفسه سینه باشد .

در نگاه اگر منطقه ای از كبودی یا خراشیدگی را ببینید می توانید محلی را كه حد اكثر نیرو به آن وارد شده است را تشخیص دهید . اگر سوراخ شدگی یا زخم نافذی  روی دیواره قفسه سینه ببینید ممكن است نشانه ترومای  باز قفسه سینه باشد ( یعنی این زخم نافذ از پوست و  عضلات گذشته باشد و به داخل حفره قفسه سینه راه یافته باشد ) .

متوجه سوختگی باشید چون ممكن است منجر به تغییر در وضعیت تنفس شده باشد . قفسه سینه بیمار را لمس كنید تا نقاط تندرنس را بیابید . قفسه سینه را از نظر پارگی و تورم نیز معاینه كنید . بنابر این معاینه دقیق با استفاده از حروف DC A P – B T L S  باعث می شود كه هیچ آسیبی   از چشم دور نماند .

هموپتیزی یا بالا آوردن خون با سرفه , معمولا نشانه آسیب به خود ریه ها با راههای هوایی مرتبط با آن است . در پارگی ریه ها , خون می تواند وارد راههای هوایی شده و با سرفه خارج شود . نبض ضعیف و سریع و فشار خون پایین علایم شوك هیپوولمیك است كه می تواند  به علت خون ریزی از پارگی ارگانهای داخل قفسه سینه باشد . سیانوز در بیمار  دچار ترومای قفسه سینه نشانه تنفس ناكافی است و نیاز به اقدامات حمایتی سریع از تنفس و تجویز اكسیژن دارند . تعداد زیادی از این علایم و نشانه ها می تواند با هم دیده شود .

ادامه در مطلب بعدی
طبقه بندی: تروما،
[ دوشنبه 29 آذر 1389 ] [ 02:56 ب.ظ ] [ امید حسین زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

توضیح آرم فوریتهای پزشكی (یا ستاره حیات)

شكل چسب ستاره، نشانه پانسمان و نماد پرستاری است.
شكل عصا، نشانه عصای بقراط حكیم می باشد كه پدر علم طب است.
شكل مار، نشانه داروشناسی است.

تلفیق این 3 مورد كه تشكیل ستاره حیات را می دهند اهمیت حیطه و گستردگی وظایف یك تكنسین اورژانس را به خوبی بیان می كند.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

-_ !News _-

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو