فارغ التحصیلان فوریت های پزشکی ورودی 88 قزوین
هر كه نفسی را از مرگ نجات دهد مانند آن است كه همه ی مردم را حیات بخشیده است (قرآن كریم)
نظر سنجی
میزان رضایت شما از سیستم اورژانس 115 چقدر است ؟


قفسه سینه متحرك ( flail chest  ) :

دنده ها ممكن است در بیشتر از یك محل بشكنند اگر سه یا بیشتر از سه دنده در دو یا چند قسمت دچار شكستگی شوند یا اگر استرنوم همراه با چندین دنده دچار شكستگی شود یك قسمت از قفسه سینه از سایر قسمتها جدا می شود . به این حالت قفسه سینه مواج یا متحرك گفته می شود . در این شرایط قسمت جدا شده قفسه سینه هنگام دم و بازدم بر خلاف سایر قسمتهای قفسه سینه حركت میكند ( حركت پارادوكس یا متناقص دارد ) .

به عنوان مثال قطعه شكسته شده بجای این كه حین بازدم به خارج حركت كند حین دم به خارج حركت میكند .

بیماران دچار  flail chest  تنفس بسیار دردناك دارند كه ممكن است عمق تنفس آنها به حدی كم باشد كه خون بطور كافی اكسیژن نگیرد . ( شکل 11-27)

 

 

اقدامات درمانی در این بیماران عبارت است از :

بازنگه داشتن راه هوایی , فراهم كردن تهویه كمكی در صورت لزوم ,  دادن اكسیژن كمكی و انجام ارزیابی برای تشخیص پنوموتوراكس و سایر مشكلات تنفسی , از گذاشتن اجسام سنگین روی محل جدا شده یا بانداژ فشاری روی محل شكسته خودداری كنید چون باعث می شود تنفس بیمار محدود شود این بیماران اغلب نیاز به انتوباسیون و بستری در   I.C.U    می یابند .وجود flail chest  در یك بیمار نشانه تروما با مكانیسم آسیب جدی است . بنابر این شما باید متوجه سایر آسیبهای جدی همراه باشید .(شکل 12-27)

سایر تروماهای قفسه سینه :

كانتیوژن ریه ( له شدگی ریه ) :

علاوه بر شكستگی دنده هر ترومای بسته قفسه سینه می تواند منجر به آسیب ریوی شود . در كانتیوژن ریه الوئولهای ریه پر از خون می شود و مایع در مناطق آسیب دیده جمع می شود و منجر به هیپوكس بیمار می شود .

آسیفكسی تروماتیك:

گاهی بیمار دچار فشار شدید و ناگهانی روی قفسه سینه می شود  . این اتفاق ممكن است برای یك راننده به علت                                                 رو ی قفسه سینه توسط فرمان اتومبیل یا برای یك عابر به علت فشرده شدن بیـن دیوار و قفســه سینـــــه ایجـــاد   می شود. این افزایش ناگهانی فشار در قفسه سینه منجر به علایم ویژه ای  میشود كه عبارتند از:

1- برجسته شدن عروق گردن                      2- سیانوز صورت و گردن                   3- خونریزی داخل ملتحمـه

این یافته ها نشانه آسیب به قلب و كانتیوژن ریه می باشد. اقدامات اورژانسی لازم عبارتند از: اكسیژن كمكی , تهویه مصنوعی در صورت نیاز, كنترل علایم حیاتی وانتقال سریع به بیمارستان می باشد.

ترومای بلانت قلب

ترومای بلانت به قفسه سینه ممكن است به خود قلب آسیب بزند. كه منجر به به افت فشار خون و گاهی نا منظم   شدن ریتم نبض می شود. درمان |بیش بیمارستانی خاصی برای ترومای بسته قلب وجود ندارد. شما باید در تمام   بیماران با ترومای بلانت و شدید قفسه سینه به فكر آسیب قلب باشید. به دقت نبض بیمار را كنترل كنید. اكسیژن كمكی برسانید و بیمار را سریعا منتقل كنید.

تامپوناد قلب:

به تجمع خون یا مایع در حفره پریكارد گفته می شود. دراین وضعیت , قلب نمی تواند در زمان دیاستول از خون پر شود, بنابراین در زمان سیستول نیز نمی تواند خون كافی را به ارگانهای بدن پمپ می كندكه منجر به افت فشار خون میشود. اگر تجمع خون یا مایع همچنان ادامه یابد با فشار روی قلب منجر به ایست قلبی می شود.

علایم و نشانه های تامپوناد قلبی:

1- كاهش صداهای قلب                                2- ضعیف شدن نبض                                         3- افت فشار خون

4- اتساع عروق گردنی                                    5- كم شدن اختلاف بین سیستول و دیاستول

توجه: تامپوناد پریكارد بیشتر ناشی از ترومای نافذ به خود قلب است و كمتر ناشی از ترومای بلانت می باشد.

در صورت شك به تامپوناد , اكسیژن كمكی به بیمار بدهید و او را سریعا منتقل كنیدو به پرسنل بیمارستان اطلاع دهید كه بیمار مشكوك به تامپوناد می باشدتا اقدامات درمانی سریع برای بیمار انجام شود.(شکل 13-27)

پارگی عروق بزرگ:

عروق بزرگ موجود در قفسه سینه عبارتند از : ورید اجوف فوقانی , ورید اجوف تحتانی , شریان آئورت , شریان و ورید ریوی.

بنابراین در هر بیمار با زخم نافذ قفسه سینه كه علائم شوك دارد باید به فكر آسیب این عروق بزرگ باشید.در آسیب این عروق ممكن است خونریزی قابل توجهی از زخم وجود نداشته باشد. چون قسمت اعظم حجم خون وارد حفره قفسه سینه میشود.

اقدامات اورژانس در این بیماران عبارتست از: تهویه كمكی, اكسیژن و در صورت نیاز CPR و انتقال سریع به بیمارستان. در برخی از این بیماران, حتی تاخیر چند دقیقه ای در انتقال به بیمارستان, ممكن است منجر به مرگ بیمار شود.

مواردی ازتروما كه بیمار , نیاز به انتوباسیون دارد:

1-     بیمار ترومایی كه دچار آ پنه شده است.

2-    بیمار ترومایی كه هنوز دچار آپنه نشده است , ولی یكی از شرایط زیر را دارد:

A  : GCS < 8   , این بیمار چون نمی تواند محرك درد ناك را لوكالیزه كند , پس نمی تواند جسم خارجی را  از دهان خارج كند و در خطر آسپیراسیون میباشد.

B  :  بیماری كه ریت تنفسی او بیشتر از 35 بار در دقیقه میبا شد. این بیمار دچار خستگی عضلات تنفسی شده و به طرف أپنه پیش میرود.

C  :  بیماری كه ریت تنفسی او كمتر از 9 بار در دقیقه است.

13

نكته : در افرادی كه رفلكس gag  داشته و در برابر انتوباسیون مقاومت میكنند, با ید دیازپام داخل وریدی جهت سركوب مقاومت بیمار تزریق شود

سایر مواردی كه باید انتوباسیون انجام شود:

1-     افراد دچار هماتوم گردن یا تورم پیشرونده گردن كه با گذشت زمان انتوباسیون آنها مشكل تر می شود.

2-    افراد دچار سوختگی راه تنفسی به علت ادم راه هوایی

توجه: افرادی كه به علت خونریزی داخلی دچار شوك شده اند, نباید فشار خون سیستولیك آنها را به بیشتر از 9 یا 10 میلیمتر جیوه رساند

توجه: در صحنه تروما , فرد بالاتر از 60 سال یا كودك كوچكتر از 5 سال حتما باید به بیمارستان انتقال یابد, حتی اگر ظاهر او سالم باشد و GCS نرمال باشد.

بیمار مسن به علت وجود بیماری زمینه ای ( قلبی , ریوی, كلیوی) و كودك كوچكتر از 5 سال چون قادر به بیان مشكل خود نمی باشداین دو دسته باید به مدت 24 ساعت در بیمارستان تحت نظر باشند.

توجه: در ترومای نافذ قفسه سینه با چاقو نباید چاقو را خارج كرد..

 

ترومای خانم باردار :

هر خانم حامله حتی با ترومای خیلی جزئی و حال عمومی خوب باید به بیمارستان منتقل شود و حداقل 12-6 ساعت بستری شود.

اگر تروما جدی باشد و علامت خاصی نداشته باشد باید 48 ساعت بستری شود.

پاسخ مادر به تروما با تأخیر است.چون طی حاملگی حجم خون افزایش می یابد.چون طی حاملگی حجم خون افزایش می یابد. و ممكن است تا 5/1 لیتر داخل شكم خونریزی كند ولی علامت نداشته باشد.

توجه : اگر مادر حامله دچار خونریزی شود،گردش خون جفت كاهش می یابد و خونرسانی به جنین كاهش  می یابد.حتی اگر علائم حیاتی مادر پایدار باشد.

توجه : در ماههای آخرحاملگی ضربان قلب جنین با گذاشتن قسمت بل گوشی روی شكم مادر مجاور ناف شنیده  می شود.

توجه : اگر جنین دچار اختلال خونرسانی و هیپوكسی شود تعداد نبض كاهش می یابد.(برخلاف بزرگسالان) اگر ضربان قلب جنین از 120 بار در دقیقه كمتر شود جنین برادی كارد شده است و نشانه زجر جنینی است.

  • در سه ماهه اول بارداری رحم كوچك است و داخل لگن قرار دارد.اگر مادر در سه ماهه اول دچار تصادف شود صدمه زیادی به جنین وارد نمی شود.مگر اینكه لگن دچار شكستگی شود یا ترومای نافذ لگن وجود داشته باشد.استثناء : خانم های باردار با نارسایی دهانه رحم،حتی با ترومای جزئی در سه ماهه اول ممكن است دچار سقط شوند.
  • در سه ماهه دوم رحم از داخل لگن بیرون آمده است  و وارد شكم شده است.ولی در سه ماهه دوم هنوز حجم مایع آمنیوتیك زیاد است و دیواره رحم قطور است.خطر از سه ماهه اول بیشتر است ولی چون مایع آمینوتیك ضربه را می گیرد زیاد خطرناك نیست.
  • در سه ماهه سوم تمام قدام شكم را رحم اشغال كرده است.مایع آمنیوتیك كاهش یافته است،دیواره رحم نازك شده باشد.بنابراین ترومای شكم در سه ماهه سوم بسیار خطرناك است.

توجه : خانم حامله اگر در وضعیت درازكشیده به پشت یا به پهلوی راست بخوابد باعث فشار روی ورید و ناكاوا اینفریور می شود و فشارخون افت می كند.پس بهترین پوزیشن برای خانم حامله از سه ماهه دوم به بعد،خوابیدن به پهلوی چپ است.

توجه : حین انتقال به بیمارستان ،خانم باردار را به پهلوی چپ بخوابانید.تا هیپوتانسیون طاقباز(supine) در او ایجاد نشود.

توجه : اشعه برای خانم باردار ضرر دارد.چون تراتوژن است یعنی ناهنجاری مادرزادی در جنین ایجاد می كند.

توجه : ناهنجاری مادرزادی در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد.

توجه : بیشتر از 5 راد اشعه تراتوژن است.

1-     عكس قفسه سینه(CXR)،1/0 راداشعه دارد.

2-    عكس ساده شكم(KUB)،5/0 راداشعه دارد.

3-    IVP(عكس رنگی كلیه و حالب )5/1 راداشعه دارد.

توجه : اگر برای حفظ جان مادر هر عكسی و هر اقدامی لازم است باید انجام شود حتی اگر برای جنین ضرر داشته باشد.

-        خانم باردار دچار ایست قلبی باید شوك داده شود.

-        تا 300 ژول شوك قلبی هیچ خطری برای جفت و جنین ندارد.به شرط اینكه پدل ها در مكان صحیح خود،قرار داشته باشد،بدن بیمارمستقیم با قسمت فلزی برانكارد تماس نداشته باشد.و فرد دیگری نیز با برانكارد تماس نداشته باشد.

-        شوك قلبی با 200 ژول شروع می شود و بیشتر از 300ژول نمی دهیم.

توجه : هیچ گاه ار الكل روی پدل های  دستگاه شوك استفاده نكنید.فقط از ژل یا نرمال سالین استفاده كنید.

توجه : نیاز به اكسیژن خانم باردار بالاست.حین انتقال تمام خانم های باردار به بیمارستان اكسیژن داده شود حتی اگر مادر تنگی نفس نداشته باشد.چون ممكن است جنین دچار هیپوكسی شده باشد. و مادر علامت نداشته باشد.

انقباضات رحمی مادر را كنترل كنید.اگر رحم دچار انقباض شده باشد.ممكن است دردهای زایمانی باشد یا ناشی از كنده شدن جفت باشد.

اگر مادر به دنبال تروما شكایت از كاهش حركات جنین داشته باشد مهم است.

خانم باردار اگر بچه اش مرده باشد نیازی به فوریت انتقال ندارد.در تریاژ بیماران،این خانم باید بعد از خانمی حامله كه جنین اش زنده است منتقل شود.چون جنین مرده طی 3-2 روز خودش رفع می شود.فقط باید در زایشگاه بستری و تحت نظر باشد.

اگر جنین خانم باردار به دنبال تروما دچار زجر جنینی شود(ضربان قلب جنین كمتر از120 شود)، فوریت انتقال دارد.

زجر جنین 2 حالت دارد :

اگر بچه در سنی است كه پس از تولد ، در محیط خارج از بدن قابل زنده ماندن است  باید به سرعت سزارین شود.اگر جنین در سنی است كه قابل نگهداری در خارج رحم نیست باید تحت نظر باشد و مایع درمانی و اكسیژن درمانی مناسب بگیرد.اگر زجر جنین برطرف شد حاملگی ادامه می یابد. ولی اگر جنین مرد خودش معمولاً دفع  می شود.

توجه : اگر به دنبال تروما مادر باردار فوت شده باشد ولی جنین زنده باشد چه باید بكنیم؟ مثلاً در صحنه تصادف مغز مادر بیرون ریخته و حادثه تازه اتفاق افتاده است باید با گوشی شكم مادر را مجاور ناف سمع  كنیم اگر جنین قلب داشته باشد باید سزارین پس از مرگ در همان صحنه حادثه انجام شود.

1-     جنین در سنی باشد كه در خارج از رحم قابل نگهداری باشد اگر ارتفاع رحم از حد وسط ناف تا زائده گزیفوئید بیشتر باشد جنین قابل نگهداری در خارج از رحم است.

2-    باید در فاصله كمتر از  15دقیقه از مرگ مادر این كار  انجام شود.بهترین زمان در 5 دقیقه اول است.

3-    CPR مادر را ادامه دهید.نه به امید زنده كردن مادر بلكه برای به حركت درآوردن خون مادر جهت رسیدن اكسیژن به جنین تا شكم باز شود.

4-     سزارین در صحنه حادثه در شرایط غیراستریل
طبقه بندی: تروما،
[ دوشنبه 29 آذر 1389 ] [ 03:40 ب.ظ ] [ امید حسین زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

توضیح آرم فوریتهای پزشكی (یا ستاره حیات)

شكل چسب ستاره، نشانه پانسمان و نماد پرستاری است.
شكل عصا، نشانه عصای بقراط حكیم می باشد كه پدر علم طب است.
شكل مار، نشانه داروشناسی است.

تلفیق این 3 مورد كه تشكیل ستاره حیات را می دهند اهمیت حیطه و گستردگی وظایف یك تكنسین اورژانس را به خوبی بیان می كند.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

-_ !News _-

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic