فارغ التحصیلان فوریت های پزشکی ورودی 88 قزوین
هر كه نفسی را از مرگ نجات دهد مانند آن است كه همه ی مردم را حیات بخشیده است (قرآن كریم)
نظر سنجی
میزان رضایت شما از سیستم اورژانس 115 چقدر است ؟


پس از رسیدگی خارج بیمارستانی به مصدومان ترومایی و غیرترومایی، با توجه به مسایل جدید پیش رو در قرن حاضر، مانند حملات تروریستی، حملات شیمیایی، هسته‌ای و.... نیاز به برخورد مناسب با این مشكلات بیشتر احساس می شود. پرسنل TEMS به نوعی زیرمجموعه‌ای از EMS هستند كه علاوه بر توان ارائه خدمات پیش بیمارستانی، در خصوص جنگ‌های مدرن و حوادث جنگی، میكروبی، شیمیایی و هسته‌ای اطلاعات كاربردی و مناسبی دارند كه در جهت ارائه مراقبت از بیماران به‌كار می‌گیرند.
وظیفه یك نیروی TEMS علاوه بر مراقبت از مجروحان و تخلیه به پشت خط، تأمین مراقبت اولیه و پیشگیری از حوادث بیشتر برای خودش و بیمار است. این افراد درزمینه كنترل صحنه حادثه و جمع‌آوری مدارك قانونی و ... نیز احاطه كافی دارند.

ساختار TEMS:
یك برنامه TEMS دارای تیم‌های مختلف برای اهداف مختلف است. به‌طور مثال تیم assault كه در مرحله حاد و به‌عنوان واكنش دهنده اولیه به حادثه وارد می شوند یا تیم arrest كه از گروه قبلی حمایت می‌كند و همینطور تیم‌های امدادی (rescue)، back up، negotiation و..... كه براساس شرایط موجود برای كمك به حل بحران وارد عمل می‌شوند.
طبعاً هماهنگی و فرماندهی همه گروه‌ها به عهده یك فرمانده و مقام مسؤول است كه بنابه تناسب شرایط از گروه‌های مختلف استفاده خواهد كرد.
سطح آموزش پرسنل TEMS اكثراً در حد Basic است (با توجه به شرایطی كه در آن فعالیت می‌كنند) ولی امكان آموزش سطوح بالاتری از آموزش EMT برای آنان وجود دارد.
نكته مهم در برنامه‌های آموزشی TEMS كه با برنامه EMS متفاوت است، قابلیت ایجاد امنیت صحنه حادثه توسط خود پرسنل TEMS است كه با دانش كافی در زمینه سلاح‌های گرم، هسته‌ای، شیمیایی و میكروبی و آشنایی لازم با قواعد نظامی میسر خواهد شد، در حالیكه در برنامه های معمول، پرسنلEMS موظف هستند تا وقتی صحنه برای ورود آن‌ها ایمن نشده وارد عمل نشوند. به واقع اهداف اصلی ایجاد TEMS برخورد اصولی با mass casualty ، كنترل و محدود ساختن حادثه و رفع بحران در منطقه حادثه است.

مراحل انجام مراقبت در شرایط جنگی: Tactical combat care

1- مراقبت زیرآتش (Under fire):
محل حادثه براساس شدت خطر به سه ناحیه تقسیم می‌شود:
الف ـ Hot zone كه در آن اوج خطر وجود دارد.
ب ـ Warm Zone كه خطر فوری وجود ندارد ولی امن هم نیست.
ج- Cold zone كه محیط امن وخارج از محدودة خطر است و پرسنل EMS و ... هم در آن قابلیت ارائه خدمت دارند.
اصول مراقبت زیر آتش در واقع قوانین لازم برای انجام ارائه خدمات درمانی در زیر آتش جنگ و در Hot zone است. با توجه به شرایط بحرانی این ناحیه از حادثه، عمده فعالیت متوجه كنترل خونریزی بیماران و تخلیه از منطقه Hot به سایر مناطق است.
2- مراقبت‌های صحنه حادثه (Field care):
در واقع ارائه خدمات در Warm Zone است كه پرسنل و بیماران در معرض آتش مستقیم نیستند. در این ناحیه است كه اقدامات اصلی احیا (كنترل راه هوایی، تنفس و... ) حتماًٌ باید صورت گیرد. در این ناحیه انجام پانسمان، تورنیكه و حتی مایع درمانی وریدی و تجویز مخدر از وظایف TEMS است.

3- مراقبت‌های پشت خط (CASEVAC = casualty evacuation care)
به معنای ارائه خدمات پشت خط مقدم (Cold zone) است. در این حالت اقدامات تكمیلی‌تر و مشابه ATLS از بالین بیمار آغاز و تا رسیدن به مراكز درمانی ادامه می‌یابد.
در شهرها هم برنامه های آموزش تكنیسین، مشابه برنامه امدادگران جنگی تدارك دیده شده است كه تحت عنوان Terrorism operational medical support program با حدود 58 ساعت آموزش در حد تكنیسین Basic طراحی شده اند.
در برنامه‌های آموزشی پرسنل TEMS و نوع شهری آن‌ها، حتماً برنامه‌های آموزش اسلحه، وسایل محافظتی، وسایل پزشكی و ابزارهای حمل سریع بیمار و خروج از صحنه وجود دارد. وسایل محافظت شخصی مرسوم شامل كلاهخود، جلیقه ضدگلوله، عینك ضدگلوله و.... كه لازمه ارائه خدمات در شرایط بحرانی و از ملزومات این تكنیسین هاست موجب ایجاد محدودیت عملكرد و همچنین تعریق فراوان و دهیدراسیون امدادگرمی شود لذا آمادگی جسمی مناسب در این افراد ضروری به نظر می رسد.
وسایل درمانی براساس ناحیه خطر (Hot، Warm و Cold) متفاوت است. در دو ناحیه اول كیت همراه پرسنل بنام entry bag معروف است كه حاوی دستكش، تورنیكه، وسایل ساده راه هوایی، كاتتروریدی بزرگ و وسایل پانسمان است. در حالیكه كیت موجود در ناحیه Cold بسیار كامل‌تر از كیت اول بوده aid bag نامیده میشود.

تیم‌های امداد و تفحص شهری:

این تیم‌ها به‌منظور رسیدگی و خروج ایمن مصدومان ناشی از حوادث طبیعی یا انسانی در شهرها و مناطق مسكونی طراحی شده‌اند. این تیم‌ها دارای تجهیزات و امكانات امدادی، پزشكی، تكنیكی (جرثقیل و...)، ارتباطی و لجستیكی (مثل غذا و لباس و...) مناسب هستند و میزان وسایل درمانی همراه باید به‌گونه‌ای طراحی شود كه امكان ارائه خدمات به حداقل 10 بیمار بسیار بدحال و 15 بیمار متوسط و 35 بیمار با مشكلات ساده وجود داشته باشد.
سایر تیم‌های موجود در گروه‌های امداد و تفحص براساس دانش فنی و تجهیزات موجود در مواقع مقتضی وارد عمل می‌شوند به‌طور مثال تیم امداد مسؤول دسترسی و خروج بیماران از زیر آوار و.... است. یا تیم تكنیكال به كمك وسایل سنگین و سبك در آوار برداری به تیم امداد كمك می‌كند. تیم لجستیك با ثبت وقایع و تداركات مناسب به سایر تیم‌ها سرویس‌دهی می‌كند و تیم پزشكی عهده‌دار مسؤولیت درمانی بیماران است. رهبر تیم امداد باید از جزئیات روش‌های فرماندهی حادثه (ICS) و قابلیت‌های افراد تیم اطلاع كامل داشته باشد.

نمونه‌ای از مسایل پیش‌رو در حوادث غیرمترقبه شهری:

از این گروه مسایل می توان به ضایعات crush ، سندرم كمپارتمان، استنشاق سموم، انفجار، سلاح های كشتار جمعی و مواد خطرناك اشاره كرد. لذا در تیم های امداد و نجات باید امكانات ضروری برای مواجهه با این مشكلات تدارك دیده شود. به طور مثال در ضایعات crush به علت عوارض جدی كه در اثر رابدومیولیز و به دنبال آن اختلال الكترولیتی و میوگلوبینوری ایجاد می شود، حجم كافی سالین وریدی، بیكربنات و درمان های ضروری در هایپركالمی باید از قبل مهیا شده باشد.
 طبقه بندی: پیش نیاز های یک تکنسین،
[ یکشنبه 12 دی 1389 ] [ 04:43 ب.ظ ] [ مجید احمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

توضیح آرم فوریتهای پزشكی (یا ستاره حیات)

شكل چسب ستاره، نشانه پانسمان و نماد پرستاری است.
شكل عصا، نشانه عصای بقراط حكیم می باشد كه پدر علم طب است.
شكل مار، نشانه داروشناسی است.

تلفیق این 3 مورد كه تشكیل ستاره حیات را می دهند اهمیت حیطه و گستردگی وظایف یك تكنسین اورژانس را به خوبی بیان می كند.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

-_ !News _-

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو