فارغ التحصیلان فوریت های پزشکی ورودی 88 قزوین
هر كه نفسی را از مرگ نجات دهد مانند آن است كه همه ی مردم را حیات بخشیده است (قرآن كریم)
نظر سنجی
میزان رضایت شما از سیستم اورژانس 115 چقدر است ؟


سردرد چیست ؟

علت اصلی سر درد را باید در شرایط معمول زندگی فرد مانند استرس، خستگی و فرسودگی، کمبود خواب، گرسنگی جستجو کرد . یکی از شایع ترین دردها در طول زندگی افراد سردرد است که کودکان و افراد بالغ را گرفتار می کند. در این مقاله مطالبی درباره علل سردرد، انواع سردرد، علائم هشدار دهنده و درمان سردرد جمع آوری شده است. ممکن است سردرد به تنهایی وجود داشته باشد و یا همراه با برخی علائم دیگر باشد. ممکن است در مواردی سردرد همراه با گلو درد، سرماخوردگی و یا بیماری های سینوسی و یا سایر بیماری ها نیز باشد. آیا می دانید شما چه نوع سردردی دارید و علت ایجاد آن چیست؟ در واقع علت ایجاد ۹۵ درصد از سردردها، بیماری و یا ناهنجاری ساختاری در بدن نیست.در عوض علت اصلی را باید در شرایط معمول زندگی فرد مانند استرس، خستگی و فرسودگی، کمبود خواب، گرسنگی، تغییرات در سطوح هورمون استروژن، تغییرات آب و هوا و یا وابستگی به کافئین جستجو کرد. خوشبختانه فقط موارد نادری از سردرد وجود دارند که خطرناک هستند.

علل ایجاد سردرد چیست؟

سردرد علت های مختلفی دارد. برخی سردردها علت ایجادکننده عمومی تری دارند، علل عمومی ایجاد سردرد شامل این موارد هستند :

۱) کافئین و سایر موادی که وابستگی ایجاد می کنند.
۲) تغییرات در سطوح مواد شیمیایی بدن مانند نوروترنسمیترها.
۳) سرفه و یا عطسه.
۴) کم شدن آب بدن.
۵) مشکلات دندانی یا اعمال دندانپزشکی مانند عصب کشی.
۶) خوردن غذاها و یا نوشیدن مایعات سرد.
۷) استرس های عصبی و عاطفی.
۸) مواجهه با دود و یا بخار مواد شیمیایی مانند منوکسید کربن.
۹) خستگی چشم.
۱۰) تب.
۱۱) قرار گرفتن در ارتفاعات، سطوح پائین اکسیژن می تواند موجب سردرد شود.
۱۲) فشار خون بالا.
۱۳) عفونت سینوس ها مانند سینوزیت یا ایجاد آبسه.
۱۴) برخی مداخلات پزشکی مانند کشیدن مایع مغزی نخاعی.
۱۵) داروها، برخی داروها موجب ایجاد سردرد می شوند.
۱۶) کشیده شدن عضلات گردن، عضلات بالای تنه یا عضلات شانه.
۱۷) عفونت های دستگاه تنفس فوقانی.


علل اختصاصی تر ایجاد سردرد کدامند؟

برخی سردردها نیز اختصاصی تر بوده و با علامت دیگری همراه نیستند. مانند سردرد تنشی، سردرد میگرنی . در این سردردها بر خلاف تصور بسیاری از افراد، مغز عامل ایجاد سردرد نیست، بلکه سردرد از بد عمل کردن عضلات، عروق خونی و اعصاب ناشی می شود.برای مثال اتساع شریان ها و یا انقباض بیش از حد عضلات می تواند عصب های خاص و حساس در مغز را تحریک کند و درنتیجه سردرد به وجود می آید. هورمون هایی مانند استروژن می توانند باعث بدتر شدن سردرد شوند. احتمال ایجاد سردرد متوسط تا شدید در زنان
۲ برابر مردان است و همچنین بیشتر از مردان به انواع خاص سردرد مانند میگرن دچار می شوند. سردردهایی که بیشترین شیوع را دارند عبارتند از:

سردرد تنشی : شایع ترین نوع سردرد، خطرناک نیست اما مکررا رخ می دهد. سردرد تنشی شایع ترین نوع سردرد است و اغلب در اثر استرس و فشارهای عاطفی و عصبی ایجاد می شود. بیشتر افراد بالغ این نوع سردرد را تجربه کرده اند. این سردرد، دردی ثابت با شدت خفیف تا متوسط دارد که در سرتاسر سر احساس می شود، اما در اغلب موارد درد بیشتر در پیشانی و یا در پشت سر احساس می شود. سردرد معمولا با علائم دیگری همراه نیست. سردرد تنشی ممکن است در بچه ها نیز روی دهد اما بیشتر در بین بالغین شایع است. تناوب ایجاد سردرد متفاوت است و معمولا چند ساعت به طول می انجامد.

سردرد میگرنی : درحدود یک سوم از کسانی که سردرد میگرنی دارند اولین سردردها را در سنین نوجوانی تجربه می کنند. شدت درد متوسط تا شدید بوده، اغلب اوقات با تهوع همراه است و فرد به نور و صدا حساس می شود. ممکن است درد در ناحیه گیجگاه، چشم ها یا پشت سر باشد و اغلب اوقات تنها در یک طرف است. درد میگرنی که همراه با علائم هشدار دهنده باشد ممکن است پیش از سردرد اختلالات بینایی رخ دهد. میگرن معمولا از دوران کودکی تا میانسالی رخ می دهد. در بچه ها میگرن در میان پسرها کمی شایع تر است اما پس از بلوغ شیوع میگرن در زنان بیشتر می شود. حمله میگرنی یک روز یا بیشتر به طول می انجامد. در دوران بارداری و سنین بالا حملات میگرنی کمتر ایجاد می شوند.

سردرد مربوط به سینوس ها : یک سردرد خفیف تا متوسط است که عموما در صورت، پل بینی، یا در گونه ها احساس می شود و ممکن است همراه با احتقان بینی و یا آبریزش از بینی باشد. در همه سنین افراد را گرفتار می کند وبه نظر می رسد که افرادی که آلرژی دارند مستعدتر هستند.این سردرد ممکن است ساعت ها طول بکشد و اغلب یک سردرد فصلی است.

سردرد مختلط : در موارد نادری برخی از انواع سردرد وجود دارند که محققان معتقدند سردردهای مختلط بوده و علائمی ما بین سردرد تنشی و میگرنی دارند. چنین مواردی وقتی رخ می دهند که علائم و درمان این ۲ سردرد در برخی از افراد به خوبی قابل افتراق نیست. برای مثال سردرد تنشی ای که بسیار شدید باشد و درد تیز و ضربان داری داشته باشد بسیار شبیه به سردرد میگرنی است. به علاوه هنگامی که سردرد میگرنی متناوبا روی دهد درد آن شبیه به سردرد تنشی احساس خواهد شد. بنابر این متخصصان باور دارند که سردردهایی که مداوم روی می دهند ممکن است سردرد تنشی باشد که به دنبال سردرد میگرنی رخ داده و یا سردرد میگرنی در زمینه سردرد تنشی مزمن ایجاد سردرد کرده است. البته مکانیسم ایجاد کننده این ۲ نوع سردرد با یکدیگر متفاوت است. محققان می گویند که سردرد تنشی در اثر سفت شدن و وارد آمدن فشار به عضلات روی می دهند درحالی که علت سردرد میگرنی اتساع و التهاب عروق است. به هر حال اگر میگرن مکررا رخ دهد می تواند منجر به سفت شدن عضلات شود و آغازگر یک سردرد تنشی همزمان باشد .

یافته های علمی

تفاوت چپ دست ها با راست دست ها

آیا می دانید راست دست بودن یا چپ دست باعث تغییر دید و نگرش شما می شود؟اما چگونه؟ پژوهشگران اسپانیایی در تحقیقات خود نشان دادند که محققان دانشگاه < گرانادا_ با بازنگری تعداد زیادی از مطالعات مربوط به راست دست ها و چپ دست ها دریافتند دستی که افراد با آن می نویسند نگاه آنها را نسبت به دنیا تغییر می دهد و می تواند بر روی روش این افراد در دیدن مفاهیمی چون خوبی و بدی تاثیر بگذارد. به طوری که چپ دست ها خوبی دنیا را در سمت چپ و راست دست ها آن را در طرف مخالف می بینند. برپایه این تحقیقات، تجربیات ادراکی و حرکتی به طور اجتناب ناپذیری با دستی که قدرت بیشتری دارد ارتباط دارند وتا حد چشمگیری بر روی چگونگی نگاه ما به دنیا و درک مفاهیمی چون خوبی و بدی اثر می گذارند. چپ دست ها در اقلیت قرار دارند و تنها حدود
۱۰ درصد از جمعیت جهانی را تشکیل می دهند. چپ دستی به دلیل قدرت بیشتر نیمکره راست مغز است در حالی که در راست دست ها قدرت نیمکره چپ بیشتر است. اغلب گفته می شود که این تفاوت مغزی موجب می شود که چپ دست ها باهوش تر و خلاق تر از راست دست ها باشند و این فکر از این ناشی شده است که بسیاری از هنرمندان و نوابغ گذشته از دست چپ (دست شیطان) استفاده می کرده اند.

در گذشته به این دلیل به دست چپ، دست شیطان می گفتند که در راست دست ها به عنوان یک دست از کارافتاده و بی مصرف شناخته می شده و تمام قدرت و توانایی فرد در دست راست بوده است. به دلیل در اقلیت قرار گرفتن این افراد، از نظر فرهنگی پیشداوری های زیادی درباره چپ دست ها می شد. اکنون این محققان اسپانیایی در بررسی های خود نشان دادند که تحقیقات گذشته دانشمندان دانشگاه نشان می داد زمانی که از یک چپ دست خواسته می شود که اشیاء و یا افراد را با یک مفهوم ذهنی مثبت در فضای یک نمودار قرار دهد آنها را در سمت چپ قرار می دهد در حالی که مفاهیم منفی را در طرف راست می گذارد اما راست دست ها مفاهیم مثبت و منفی را در جهت مخالف قرار می دهند. همچنین در یک نقاشی، اشیاء و افرادی که طرف چپ چیده می شوند از نظر یک چپ دست همیشه مثبت هستند در حالی که برای راست دست ها منفی به نظر می رسند. این محققان دراین خصوص توضیح دادند: سیستم نمادگرایی دنیا بیان می دارد که راست نماد خوبی و چپ نماد بدی است. این درحالی است که تجربه حسی حرکتی چپ دست ها موجب می شود که نمادهای آنها در نقطه مقابل باشد. این نشان می دهد که نظام جهانی نمادها از سوی راست دست ها تعیین شده است.

قورباغه های قلدر با لرزیدن حریف می طلبند!

جانورشناسان دریافتند که قورباغه های نر چشم قرمز درختی با لرزاندن شاخه های درخت، حریف را به مبارزه فرا می خوانند. قورباغه چشم قرمز
A. callydrias( ) حیوانی شب بیدار به رنگ سبز روشن و چشم های بزرگ قرمز رنگ است و برای زندگی بر روی درختان سازگار شده است. تیم مایکل کالدول از دانشگاه با همراهی محققان موسسه تحقیقات حاره ای در پاناما کشف کردند که . این محققان در طول شب یک دوربین مادون قرمز را در جنگل حاره ای نزدیک گامبوئا (شهر کوچکی در جمهوری پاناما) نصب کردند و رفتار این لرزاننده های کوچک را در موقعیت رقابت و نزاع طلبی مورد مطالعه قرار دادند. در این تحقیقات، یک لرزاننده مکانیکی به یک روبات قورباغه متصل شد و روی شاخه های یک درخت محل زندگی این جانوران ، تعدادی حسگر حساس به لرزه ها نصب شد. به این ترتیب، این محققان مشاهده کردند که لرزش های ایجاد شده در طول درخت تا شعاع حدود یک متر و نیم فاصله ، همانند یک سیگنال عمل می کنند و موجب می شوند که قورباغه ها نیز در پاسخ به سیگنال ها شروع به لرزیدن کنند. در مدت این "رقص لرزان"، قورباغه های چشم قرمز، هم پاهای پشتی و هم پاهای جلویی را تکان می دهند و با سرعتی در حدود۳ ثانیه به روی بدن خود بالا و پایین می روند.

هر چند سال که دارید صاحب دندان های نو می شوید!

دانشمند ان تکنیک جدیدی را برای رشد دندان کاشتنی در داخل دهان بیمار ارائه کرده اند. دندان های کاشتنی معمولی روی استخوان آرواره بیمار پیچ می شوند و در ضمن نیاز به ملاقات های متعدد با دندانپزشکی و درمانگران این رشته دارد، علاوه بر اینکه
۲ تا ۶ ماه طول می کشد تا محل جراحی بهبود پیدا کند اما باز هم با وجود این تمهیدات ممکن است، دندان کاشتنی با مشکل مواجه شود و نتیجه مطلوب را نداشته باشد. به گفته متخصصان، روش های موجود، راه حل ایده آل و موفقی برای جبران دندان های ازدست رفته نیست، اما اخیرا یک استاد دندانپزشکی ، تکنیکی را ابداع کرده است که در آن دندان های کاشتنی می توانند در حفره خالی جای دندان از دست رفته و درست داخل دهان بیمار، رشد کند. وی برای این پژوهش از یک اسکلت بندی شبه دندان ساخته شده از مواد طبیعی میکروکانالی استفاده کرد که به یک فاکتور رشد ، مجهز شده است.

توصیه های پزشکی

جوش های سرسیاه از کجا می آیند؟چگونه درمان می شوند؟

جوش های سرسیاه یکی از تغییرات پوستی هستند که می توانند ظاهری نازیبا را در پوست صورت ایجاد کنند.

این منافذ آزاردهنده : قبل از رسیدن به سن بلوغ منافذ پوستی در دختران و پسران به یک اندازه است و اگر این منافذ با هم اختلافی داشته باشند به دلایل ژنتیکی است اما معمولا با هم تفاوتی ندارند اما بعد از بلوغ و بعد از ترشح هورمون ها مخصوصا هورمون ، فعالیت بیشتری پیدا کرده و روی غدد چربی تاثیر مستقیم گذاشته و این غدد بزرگ و ترشح آنها بیشتر می شود. در مردان بعد از بلوغ ترشح این هورمون بیشتر از زنان است، به همین دلیل مردان پوست چرب تری دارند.غیراز هورمون که مهم ترین عامل موثر در غدد چربی است، عوامل ژنتیکی هم سبب می شود تا افراد نسبت به این هورمون حساسیت بیشتری پیدا کنند.

وقتی منافذ بسته می شود: منافذ پوستی حالتی طبیعی برای پوست است اما بزرگ یا کوچک بودن آنها بسته به عوامل هورمونی و استعداد ژنتیکی است که اما انسداد این منافذ پوستی باعث می شود تا چربی بیش از حد بدن از آن خارج نشده و ترشحات در زیر پوست باقی بمانند و ایجاد عفونت کرده یا جوش های چرکی را به وجود آورند بنابراین استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی و کرم ها بدون مشورت با پزشک برای پنهان کردن این منافذ نه تنها کار درستی نیست بلکه عاملی برای تشدید مشکلات پوستی است.

راهی برای درمان : بهترین راه کاهش دادن اندازه این منافذ ،کم کردن تعریق و کاهش چربی سازی بدن است بنابراین می توان بخشی از چربی سازی بدن را که تحت تاثیر رژیم غذایی است، با کاهش مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی کاهش داد. کاهش تعریق راه دیگری برای کنترل اندازه این منافذ است اما بخشی که مربوط به هورمون ها و ژنتیک باشد، قابل تغییر نیست. چرب بودن پوست را به طور موقت و نه دائم می توان کنترل کرد. با شستشوی به اندازه و البته نه زیاد پوست یعنی روزی ۱ تا ۲ بار با صابون های اسیدی می توان کمی از چربی پوست را کاهش داد. شستشوی زیاد پوست سبب خشک شدن و فعالیت بیشتر غدد چربی و در نتیجه تولید چربی بیشتر می شود. پس از شستشو و در فواصل صابون زدن نیز می توانید از لوسیون های چربی زدا استفاده کرده و با پنبه روی منافذ بمالید. با افزایش سن به طور طبیعی با کاهش فعالیت هورمون ها از شدت تعریق و تولید چربی کاسته شده و این منافذ خود به خود کوچک تر می شوند.

جوش های سرسیاه: جوش های سرسیاه اولین قدم ایجاد جوش های جوانی در کسانی است که پوست چرب دارند و در سنین بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی شایع هستند. جوش های سرسیاه، جوش های معمولی سربسته ای هستند که به علت تنگی منافذ پوست به بیرون تخلیه نمی شوند. این جوش ها به دلیل تجمع چربی به وجود آمده و در مردان شایع تر هستند. جوش های سرسیاه تحت عنوان اولین گام برای ایجاد جوش بوده و قبل از اینکه باکتری ها خلل و فرج و روزنه های پوست را مورد حمله قرار دهند، تشکیل می شوند. بعد از آن ممکن است جوش قرمز و جوش چرکی ایجاد شده وحتی به شکل نمایان شود. افزایش بیش از حد چربی به مسدود شدن روزنه های پوستی منجر شده که متعاقبا به ایجاد توده ای از چربی منجر می شود که وقتی در معرض هوا قرار می گیرد به رنگ سیاه تبدیل می شود. استفاده از برخی کرم ها و لوازم آرایشی حتی سبب بدتر شدن این جوش ها می شود. در اثر افزایش هورمون ها و عدم پاکسازی مناسب پوست، سلول های مرده در روزنه های پوست تجمع می یابند و باعث مسدود شدن روزنه و عدم خروج چربی می شوند. آرایش کردن زیاد و استفاده بیش از اندازه از کرم ها و ضدآفتاب ها هم تاثیر زیادی در بروز انسداد منافذ و جوش های سرسیاه دارند.

توصیه هایی ضدجوش سرسیاه: پاکسازی منظم پوست، اولین شرط برای عدم به وجود آمدن این جوش هاست. اگر پوست به خوبی تمیز نشود، آلودگی های بیشتری جذب می کند و ابتدا جوش هایی به رنگ زرد و سپس سیاه ایجاد می شود. برای آرایش از فرآورده های مخصوص پوست چرب استفاده کنید. پودرهای صورت برای پوست چرب به ویژه آنهایی که جوش می زنند، مناسب ترند. پودرهای نرم و فشرده در این مورد بهترند، این پودرها چربی پوست را به خود جذب می کنند و می توان در زیر آنها از لوسیون های آرایشی بدون چربی استفاده کرد. پودرهای آرایشی نباید روی کرم ها و پمادهای چرب استفاده شود. برای پاک کردن مواد آرایشی از صورت، بهترین راه شستشو با آب و صابون است. همچنین می توان از شیرپاک کن و لوسیون های مخصوص پاک کردن مواد آرایشی هم استفاده کرد.

چگونه پاهای شادی داشته باشیم؟

وقتی تمرینات ورزشی انجام می دهید قطعا فشار زیادی به پاهای شما وارد می شود اما اگر نکات زیر را رعایت کنید؛ می توانید این عضو را در شرایط مناسب و راحتی نگه دارید. وقتی انجام تمرینات را آغاز می کنید، به خاطر داشته باشید حتما در ابتدای کار آرام و به نرمی حرکات را انجام دهید. ورزش را با فشار کم شروع کنید طوری که فشار روی پاها کاهش یابد. همچنین به جای دویدن یا بازی تنیس و شنا با دوچرخه سواری آغاز کنید. نکته دوم اینکه حتما کفش راحت و مناسب به پا کنید. مطمئن شوید کفشی که انتخاب می کنید اندازه مناسب داشته و متناسب با فعالیت شما باشد. هیچ گاه تصور نکنید کفشی که در ابتدا، پای شما را آزار می دهد بعدا به اصطلاح جا باز می کند و راحت تر می شود؛ چون با این تصور غلط به پای خود آسیب می رسانید. قبل و بعد از تمرینات، پاها، زانو و انگشتان را در وضعیت کشیدگی قرار دهید، چون روش مفیدی برای جلوگیری از آسیب دیدگی است. پاها و انگشتان درون کفش بسیار مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستند بنابراین همواره مراقب بهداشت آنها باشید. توجه به این عضو و رسیدگی به آن بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر نکات بالا می توانید با ماساژ پاها در آب گرم، شادابی و آرامش را به آنها بازگردانید.

چگونه از پوست کودکان مراقبت کنیم؟

هیچ چیزی به لطافت پوست نوزادان و کودکان نیست و طبیعی است که این پوست نازک و لطیف، مراقبت های ظریفی هم می طلبد. خیلی از بچه ها عاشق حمام گرفتن در یک وان پر از کف هستند که درآن حسابی آب بازی کنند ولی آیا این کف در وان نمی تواند برای کودکان خطرساز باشد؟ نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که برخی از فرآورده های تولیدکننده کف در دستگاه ادراری کودکان کم سن و سال، ایجاد تحریک می کنند و به خصوص این عارضه در دختران کوچک بیشتر است. علت اصلی پدید آمدن این مشکل وجود مواد پاک کننده در برخی از فرآورده های کف کننده وان حمام است. بنابراین باید به کارخانجات سازنده این مواد هشدار داد که موادی را بسازند که برای کودکان ملایم تر باشند. اگر شما هم به دنبال خرید چنین محصولاتی برای کوچولوی عاشق آب بازی تان هستید، به بروشور نصب شده روی این محصولات بیشتر دقت کنید. برای اینکه بتوانید از پوست او در برابر این مواد محافظت کنید، دقت کنید که حتما مقدار مناسبی از آن را در وان حمام بریزید. ازطرف دیگر، ظرف محتوی این محصول و قرص های آن را در اختیار کودک قرار ندهید تا بیش از اندازه این محصولات را درون وان خالی کند. قبل از وارد شدن کودک تان در وان دقت کنید که فرآورده کاملا در همه جای آب پخش شده باشد.

نیاز نوزاد به ضدآفتاب : پوست نوزاد مانند سایر بخش های بدنش هنوز ساختار کاملی ندارد و عملکرد آن نیز کامل نشده است. پوست نوزاد شما نازک است و اصلا سد مناسبی در برابر نور خورشید نیست. از طرف دیگر ممکن است غدد چربی و پیاز مو کاملا تشکیل نشده باشند. به همین دلیل پوست لطیف تر است و به راحتی با عواملی که در تماس با آن قرار می گیرند، آسیب می بیند. از طرف دیگر چون عملکرد پوست هنوز کامل نیست، برخی از ناراحتی های پوستی در نوزادان شایع تر هستند. توصیه ما این است که گاهی برخی نوزادان گرچه خیلی کم در نور خورشید قرار می گیرند ولی دچار سوختگی های شدید می شوند. نوزاد را کنار بخاری و یا شوفاژ به حال خودش رها نکنید، چون پوست او به راحتی دچار سوختگی خواهد شد. کرم ها و محصولات آرایشی را از دسترس نوزادان دور نگه دارید چون این محصولات شیمیایی به راحتی پوست او را می سوزانند و ایجاد آلرژی و حساسیت می کنند. تلاش کنید بدون مشورت پزشک نوزادتان هیچ چیز به پوست او نمالید. در نوزادان، مجاری عرق هنوز کاملا به راحتی بسته نمی شوند، در آب و هوای گرم راحت عرق سوز می شوند، همچنین در هوای گرم و مرطوب در مناطق چین دار بدن، جوش می زنند. در این موارد لباس گشاد به کودک تان بپوشانید و با یک اسفنج خنک و نمدار پوستش را پاک کنید.

مصرف خرما و انجیر موجب آرامش اعصاب می شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مصرف ماست، شیر، ماهی، گردو، موز، خرما و انجیر به دلیل داشتن< اسید آمینه تریپتوفان_ موجب آرامش اعصاب می شود. وی با بیان این مطلب اظهار داشت: افراد باید در طول روز از تمام گروه های غذایی به صورت متعادل و متنوع استفاده کنند.مصرف مواد غذایی حاوی اسید آمینه تریپتوفان مانند ماست، شیر، ماهی، گردو، موز، خرما، انجیر به آرامش اعصاب افراد کمک بیشتری می کند از این رو توصیه می شود قبل از خواب یک لیوان شیر گرم با خرما یا انجیر بخورند.این متخصص تغذیه یادآور شد: ویتامین های گروه
B به خصوص ۳B با تولید سروتونین به رفع بی خوابی کمک می کنند و مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا۳ و آهن نیز از کم خونی جلوگیری کرده و موجب خواب راحت می شوند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو، تخم کتان و گردو از منابع مهم امگا۳ همچنین گوشت بدون چربی، تخم مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن محسوب می شوند.

منبع جدید سلول های بنیادی می تواند آسیب قلبی را درمان کند

دانشمندان ژاپنی منبع جدیدی از سلول های بنیادی را کشف کرده اند که می تواند با تولید سلول های ماهیچه قلب، آسیب قلبی را ترمیم کند. آزمایش های مقدماتی محققان از غشای آمنیوتیک لایه داخلی کیسه ای که جنین در آن رشد می کند سلول های بنیادی به نام سلول های بدست آمده از غشای آمنیوتیک انسانی بدست آوردند. " شونیچیرو میوشی" استادیار بخش قلب در دانشکده پزشکی دانشگاه "کیو" در توکیو که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت گفت: غشای آمنیوتیک پس از زایمان دور ریخته می شود، با انجام این تحقیق می توان این غشا را جمع آوری و مورد استفاده قرار داد. در مطالعات آزمایشگاهی ، سلول های آمنیوتیک انسانی به سلول های ماهیچه ای قلب تبدیل شد و
۳۳ درصد آنها خود به خود شروع به تپیدن کردند. محققان در آزمایش بر روی موش ها مشاهده کردند تزریق این سلول ها ۲ هفته پس از حمله قلبی به میزان ۳۴ تا ۳۹ درصد عملکرد قلب را بهبود بخشید. این درحالی است که عملکرد قلب که درمان نشده بود همچنان کاهش یافت. محققان همچنین متوجه شدند که

نخستین جراحی جهان با استفاده از روبات در روسیه انجام شد

نخستین جراحی جهان با کمک یک روبات در روسیه انجام شد. به گفته پزشکان، این روبات توانمندی و ظرفیت های جراحی را تا سطح "فناوری فضایی" گسترش داده است. بازوهای مکانیکی ماهر و نازک این روبات که گردش
۳۶۰ درجه دارد، در جراحی بسیار حساس و دقیق کبد، جراحان روسی را یاری کرد. این روبات به جای ایجاد برش، سوراخ های کوچکی را بر روی دیواره شکمی بیمار ایجاد می کند که می تواند بهبود سریع تر را پس از جراحی برای وی به ارمغان بیاورد. رئیس بخش علوم و فناوری موسسه جراحی گفت: این بیمار یک روز پس از جراحی توانست راه برود و در روز سوم نیز مصرف دارو را قطع کرد. وی افزود: این جراح روباتیک، قابلیت و ظرفیت های جراحی را تا سطح" فناوری فضایی" گسترش داده است. این روبات می تواند جراحی های پیچیده بسیاری مانند جراحی معده و لوزالمعمده را انجام دهد.
طبقه بندی: اورژانس های اعصاب،
[ یکشنبه 19 دی 1389 ] [ 07:15 ب.ظ ] [ امید حسین زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

توضیح آرم فوریتهای پزشكی (یا ستاره حیات)

شكل چسب ستاره، نشانه پانسمان و نماد پرستاری است.
شكل عصا، نشانه عصای بقراط حكیم می باشد كه پدر علم طب است.
شكل مار، نشانه داروشناسی است.

تلفیق این 3 مورد كه تشكیل ستاره حیات را می دهند اهمیت حیطه و گستردگی وظایف یك تكنسین اورژانس را به خوبی بیان می كند.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

-_ !News _-

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic